Η Καλομοίρα, ο Εθνικός ύμνος και το 90λεπτο του Ταχτσίδη

Με ισοπαλία 0-0 (τι πρωτότυπο;) έληξε ο χθεσινός φιλικός αγώνας της Εθνικής Ελλάδας με τη Νιγηρία στη Φιλαδέλφεια των Ηνωμένων Πολιτειών, στα πλαίσια της προετοιμασίας για το μουντιάλ της Βραζιλίας. Τι κι’ αν ο αγώνας δεν είχε γκολ, είχε όμως Καλομοίρα, σούβλισμα αρνιών και το Ναυπλιώτη Ταχτσίδη να αγωνίζεται για 90 λεπτά και με καλή απόδοση

Ατραξιόν του γηπέδου η Καλομοίρα, η οποία έψαλε σε άψογα greeklish τον Ελληνικό Εθνικό Ύμνο, προκαλώντας ρίγη συγκίνησης στους απανταχού Έλληνες. Τι κι’ αν δεν ξέρει ούτε τους στίχους; Μια χαρά τα είπε το Καλομοιράκι…

Η ατμόσφαιρα ήταν γιορταστική και πριν τον αγώνα, αφού οι ομογενείς δεν παρέλειψαν να σουβλίσουν αρνιά σε συνδυασμό με χορούς και τραγούδια από την Καλομοίρα. Τουλάχιστον μπήκαν χορτασμένοι στο γήπεδο και δεν χρειάστηκε να τους χορτάσουν οι διεθνείς μας με το θέαμα και τα γκολ τους…

Το ευχάριστο ήταν η απόδοση του Ναυπλιώτη Παναγιώτη Ταχτσίδη, ο οποίος, αν και δεν υπολογίζεται στους βασικούς, αγωνίστηκε για 90 λεπτά, είχε καλή απόδοση και συνέβαλε τα μέγιστα στην βελτιωμένη εικόνα που είχαμε στον άξονα σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα (με την Πορτογαλία), όπου και δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό.