ΑθλητισμόςΑρχείο

Ο Στάικος λύτρωσε την Ερμιονίδα στις καθυστερήσεις

Συγκλονιστικό παιχνίδι στη Σπάρτη σε ένα κατάμεστο στάδιο, με τις παλιές καραβάνες να έχουν τον πρώτο ρόλο. Ο Ηλίας Αναστασάκος ήταν αυτός που αναστάτωνε διαρκώς την άμυνα της Ερμιονίδας, και αυτός που πέτυχε το γκολ μετά από σέντρα του Τάντιτς μόλις στο 10ο λεπτό. Η ομάδα του πρώην προπονητή του Παναργειακού Σωτήρη Αντωνίου πίεσε στη συνέχεια για να τελειώσει την μπουγάδα αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ερμιονίδα προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα παρά την αποβολή του Μπιταξή στο 56′ όπου και άφησε την Σπάρτη με 10 παίχτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Όμως οι παίχτες της Ερμιονίδας, παρά τη μέτρια εμφάνιση, δεν είχαν πει τον τελευταίο τους λόγο, και έτσι στο ’93 ο αρχηγός Θανάσης Στάικος κέρδισε πέναλτι από τον Τσέλιο και δεν δυσκολεύτηκε από την άσπρη βούλα να διαμορφώσει το τελικό 1-1.