Έχασε αλλά δεν χάθηκε ο Διομήδης

Ηττήθηκαν οι Λύκοι από την πανίσχυρη Dinamo Bucuresti με 21-26, στον πρώτο αγώνα για τον δεύτερο γύρο των προκριματικών του EHF CUP, στο Βουκουρέστι. Παρά την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των ομάδων, ο Διομήδης έκανε μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση κόντρα στα μεγάλα ονόματα των Ρουμάνων και θα μπορούσε να αποκομίσει ακόμα περισσότερα, αν δεν του στοίχιζε η ολιγωρία του πρώτου ημιχρόνου. Αύριο στις 15.00 στο Sala Dinamo, όπου και διεξήχθη ο σημερινός αγώνας, οι Λύκοι θα δώσουν τον δεύτερο αγώνα τους απέναντι στην Dinamo και ευχή όλων μας είναι η ομάδα να μπορέσει να κρατήσει την αγωνιστικότητα που επέδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, κοντράροντας στα ίσα τους Ρουμάνους.

Ο Διομήδης αιφνιδιάστηκε στην αρχή του ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-2 (13’) και 14-5 (22’), ενώ στο ημίχρονο οι Ρουμάνοι είχαν προβάδισμα 7 τερμάτων (16-9). Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες μας μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, ανέβασαν την αμυντική λειτουργία τους, είχαν σημαντική βοήθεια από τον τερματοφύλακά μας Κώστα Κοτανίδη, ο οποίος έκανε κρίσιμες επεμβάσεις και μείωσαν στο 46’ στα πέντε γκολ (15-20). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, παρότι η Dinamo αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, ο Διομήδης δεν βρήκε τις επιθετικές λύσεις για να μειώσει περισσότερο.

Οι δύο δίλεπτες αποβολές του Νίκου Σαμαρά για διαμαρτυρία και η αμέσως επόμενη του Κώστα Κοτανίδη για παράβαση αλλαγής, θα μπορούσαν να έχουν δώσει άλλη τροπή στο παιχνίδι σε εκείνα τα κρίσιμα λεπτά αν είχαν αποφευχθεί, παρόλα αυτά οι Λύκοι άντεξαν με παίκτη λιγότερο και μάλιστα μείωσαν  στα τέσσερα τέρματα (18-22 στο 51’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Dinamo κράτησε την διαφορά ασφαλείας και επικράτησε με το τελικό 26-21.

Η ήττα από την πανίσχυρη Ρουμανική ομάδα δεν πτοεί τον Δημήτρη Δημητρούλια και τους παίκτες του, καθώς στον αυριανό αγώνα η ομάδα μας θα έχει τη δυνατότητα να μπει πιο «διαβασμένη» στο παιχνίδι και κυρίως, χωρίς άγχος να μπορέσει να παίξει και να αναπτυχθεί με τον τρόπο που ξέρει, όπως απέδειξε ότι μπορεί να το κάνει στο αποψινό δεύτερο ημίχρονο και που δυσκόλεψε σημαντικά την τακτική των Ρουμάνων (σκορ δεύτερου ημιχρόνου 12-10 υπέρ του Διομήδη).

ΝΤΙΝΑΜΟ: Ζούλφιτς 8, Ντιαό 5, Ασολτανέι 4, Ραγκότ 3, Σάντρου 3, Μπαλούτ 1, Μοκάνου 1, Βράνκοβιτς 1, Κίμπαν, Γκριγόρας, Ιρίμους, Μακάρια, Μιρονέσκου, Γκαλεχμιρζ

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Παπαδόπουλος 5, Μυλωνάς 4, Ντάσεβιτς 2, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς 2, Σαμαράς 2, Άντρεγιτς 1, Δάσκαλος 1, Μεγαλοοικονόμου 1, Σεϊρεκίδης 1, Καρκαλάτος, Κοτανίδης, Λοίζος, Μούγιτς, Σιαματάς, Τουνγκελίδης.

Διαιτητές: Φρίσερ- Κάλουνιτς (Τσεχία), κόκκινη: Ντιαό (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 7-9, πέναλτι: 4/5-1/1.