Πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Διομήδης

Στο κλειστό της Αγίας Τριάδας διεξήχθη το ντέρμπι κορυφής της Handball Premier μεταξύ Διομήδη και ΠΑΟΚ. Σε ένα δυνατό ματς οι «Λύκοι» κατάφεραν τελικά να κερδίσουν 28-23 τον μαχητικό ΠΑΟΚ παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, η οποία δίνει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα Play Offs.

Η ομάδα του Άργους σημείωσε την 13η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα και αποσπάστηκε με +6 από τη δεύτερη θέση και με μοναδικό ντέρμπι αυτό κόντρα στο Φίλιππο εντός έδρας θα πρέπει να συμβούν πράγματα και θάματα για να χάσει την πρώτη θέση.

Για τους γηπεδούχους καθοριστικός ήταν ο Νίκος Πασσιάς με 5 γκολ, αλλά και ο τερματοφύλακας Λοϊζος, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Άγγελος Τσίλης ξεχώρισε με 7 τέρματα.

Στο 1ο ημίχρονο ο Διομήδης έλεγχε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να έχει κάποια πολύ καλά ξεσπάσματα. Συγκεκριμένα οι «Λύκοι» ξεκίνησαν ιδανικά και προηγήθηκαν 5-2 στο 8΄με τον Ντάσεβιτς, αλλά ο «δικέφαλος» του Βορρά… χτύπησε στην αντεπίθεση και με σερί 4-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (5-6) στο 11’. Η ομάδα του Άργους αντέδρασε γρήγορα και ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 3 γκολ (9-6) στο 15’ με τον Λοίζο να κάνει 2-3 σημαντικές επεμβάσεις. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Διομήδης διατήρησε την διαφορά με τέρμα του Άντρεγιτς για το 12-9 (24’) και με γκολ του Πασσιά για το 13-10 (27’). Τελικά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-11.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14 στο 34’ με ωραίο γκολ του Πετρίδη από την περιφέρεια. Στα επόμενα δεκατρία λεπτά το παιχνίδι πήγαινε γκολ- γκολ και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 52’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 γκολ (24-20) με ένα επιμέρους σκορ 5-1 από το 19-19 στο 47’, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και την απουσία του ηγέτη του «δικέφαλου» του Βορρά Αλέξη Αλβανού που δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω μικροπροβλήματος τραυματισμού. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Διομήδη ήταν ο Νίκος Πασσιάς, ο οποίος σε δύο φάσεις καρμπόν πέρασε τον Τσαναξίδη και σκόραρε για το 20-19 και το 23-20 οδηγώντας και σε δίλεπτες αποβολές των προσωπικό του αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την νίκη στο 55’ όταν προηγήθηκαν 27-21, ενώ παράλληλα είχαν μεγάλο αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω τριών δίλεπτων αποβολών που δέχθηκαν Τσίλης (πέναλτι σε Άντρεγιτς), Πετρίδης, Κοκκώνης (για διαμαρτυρία).

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΑΟΚ 28-23

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 9-6, 11-8, 12-10, 13-11 (ημχ.), 16-15, 17-16, 19-18, 22-20, 27-21, 28-23

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 5, Καρκαλάτος 3, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 5, Κοροβέσης, Μούγιτς 3, Άντρεγιτς 3, Νικολίτσας, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 3, Σεϊρεκίδης 1, Λοίζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 2.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσίλης 7, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνη