«Κλείδωσε» την πρωτιά ο Διομήδης επικρατώντας του Φίλιππου Βέροιας

Ο Διομήδης Άργους ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής της Handball Premier, αφού επικράτησε με 28-24 του Φιλίππου Βέροιας στο κλειστό της Αγίας Τριάδας.

Οι «Λύκοι» με αυτούς τους δύο βαθμούς δεν εξασφάλισαν απλώς την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αλλά παράλληλα έγιναν το Νο1 φαβορί για μία θέση στον τελικό, αφού εκτός του πλεονεκτήματος έδρας θα μπουν στα πλέι οφ με σοβαρό βαθμολογικό αβαντάζ.

Ακόμα ο Διομήδης διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να κερδίσει τον Φίλιππο την τελευταία πενταετία εντός και εκτός, φτάνοντας τις 11 σερί νίκες.

Πασσιάς (7 γκολ) και Λοίζος (60% επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο) ήταν κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ενώ για τον Φίλιππο ξεχώρισαν οι Τσιλιμπάρης (16 επεμβάσεις) και Σανίκης (5 γκολ).

Το ματς
Στα πρώτα 15 λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ- γκολ. Από εκείνο το σημείο ο Διομήδης άλλαξε την άμυνα του σε 3-2-1, πιέζοντας ασφυκτικά την περιφέρεια του Φιλίππου, ενώ η είσοδος του Λοίζου αντί του Κοτανίδη, θωράκισε κάτω από τα δοκάρια τους «Λύκους».

Οι Αργίτες κατάφεραν με σερί 6-0 να φτάσουν στο 15-9 (21:50) και να γίνουν αφεντικό του αγώνα. Ότι περνούσε από την καλά διαβασμένη άμυνα του Διομήδη σταματούσε στον Νίκο Λοίζο, ο οποίος είχε 7 επεμβάσεις σε 12 σουτ με ποσοστό 60% μέχρι το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε 16-12 με τον Φίλιππο να βελτιώνεται στα τελευταία λεπτά.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ανέκτησε γρήγορα (31:25) και πάλι την διαφορά των έξι τερμάτων (18-12), την οποία διατήρησε σχετικά εύκολα μέχρι το 39’ (21-15) με τον Πασσιά να εκτελεί συνεχώς από την περιφέρεια.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη με δύο τέρματα του Μπαντή μείωσε μετά από ώρα στα 4 γκολ (21-17) στο 42’, αλλά με σερί 3-0 και τέρματα των Άντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Παπαδόπουλου ο Διομήδης πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά 7 γκολ (24-17) στο 47’.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα και κατάφεραν να μειώσουν 26-23 στο 56΄(από 26-20) και 27-24 στο 57΄με τον Ανανιάδη.

Μάλιστα μπορούσαν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, αλλά ο Κοτανίδης σταμάτησε τον Καρυπίδη από θέση εξτρέμ στο 58:14, ενώ στην επόμενη φάση ο Μυλωνάς έκανε το 28-24 και κάπου εκεί «κλείδωσε» η νίκη για τον Διομήδη.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 28-24

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-5, 9-9, 13-9, 16-11, 16-12 (ημχ.), 18-13, 21-16, 23-17, 24-18, 26-21, 28-24

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 7, Κοροβέσης, Άντρεγιτς 3, Νικολίτσας, Ντάσεβιτς 2, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 3, Μυλωνάς 6, Σειρεκίδης, Λοίζος, Δάσκαλος, Αδ. Παπαδόπουλος 4.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης, Ανανιάδης 2, Μπαντής 2, Δεληγιάννης, Σανίκης 5, Βουτσάς, Καρυπίδης 8, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 3.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-5, πέναλτι: 3/4-4/5.