Με το αριστερό ξεκίνησε η Εθνική Παίδων στο Άργος

ο κατάμεστο ΔΑΚ Άργους το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και πήρε το πρώτο σετ με ανατροπή στη συνέχεια πλήρωσε τα λάθη και το άγχος.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με καλό σερβίς οι Ισραηλινοί έκαναν γρήγορα το 3-6, ωστόσο εξίσου γρήγορα κι η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 7-7 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 10-9 χάρις στον άσο του Καπετανίδη για να φτάσει στο +2 (11-9) με το μπλοκ του Κωτσάκη. Σε εκείνο το σημείο όμως το σερβίς των Ισραηλινών αποσυντόνισε τελείως την υποδοχή μας με το σκορ να γίνεται 12-16 και 15-20. Εκεί ήρθε το καλό σερί με τον Γεωργίου στο σερβίς που έφερε την Ελλάδα στο -1 (19-20) για να ισοφαρίσουμε 23-23 με άσο του Ράπτη. Το Ισραήλ είχε τρία σετ μπολ, αλλά στο 26-26 το καλό σερβίς και πάλι του Γεωργίου οδήγησε τον πασαδόρο των Ισραηλινών σε πιαστό κι ακολούθησε ένα καταπληκτικό ατομικό μπλοκ του Ράπτη για το 28-26 μέσα σε αποθέωση.

Στο β’ σετ όμως δεν υπήρχε το ίδιο σασπένς καθώς οι Ισραηλινοί και πάλι πήραν μία μικρή διαφορά στο σκορ (4-7) χωρίς να μπορέσουμε να καλύψουμε τη διαφορά. Το σκορ άρχισε να ξεφεύγει (11-16, 13-18) και έτσι το 1-1 ήρθε σχετικά εύκολα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο γ’ σετ με την Ελλάδα να ξεκινά καλύτερα (6-3), αλλά να αρχίσει το… ράλι των ανατροπών. Το σκορ έγινε 9-11, 14-13, 16-17 και στο 19-19 το Ισραήλ ξέφυγε με 19-21. Το γήπεδο πήρε φωτιά όταν ο Παπαλεξίου ισοφάρισε 22-22, όμως σε εκείνο το σημείο κάναμε τρία μαζεμένα λάθη. Η αρχή έγινε με παράβαση στο φιλέ, ακολούθησε λάθος υποδοχή και άουτ επίθεση για το 22-25!

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο δ’ σετ καθώς το υπέρ μας 9-6 έγινε 13-16 για το Ισραήλ που έφτασε στο 18-21, για να ισοφαρίσουμε 21-21 με συνεχόμενους πόντους του Ράπτη, ο οποίος ισοφάρισε εκ νέου σε 23-23, αλλά οι Ισραηλινοί έκαναν το 23-24 και τελείωσαν το σετ με απίθανη επίθεση του Νταβίντ φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Ελλάδα – Ισραήλ 1-3

Τα σετ: 28-26, 19-25, 22-25, 23-25

Ελλάδα (Ζαλμάς) Καπετανίδης 15 (14/25 επ., 1 άσο, 21% υπ. – 09% άριστες), Γεωργίου, Παπαλεξίου 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κωτσάκης 16 (13/31 επ., 3 μπλοκ, 30% υπ. – 10% άριστες), Ράπτης 24 (18/42 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ζαΐμης, Τζιάβρας-λ (41% υπ. – 24% άριστες) / Μακρυγιάννης 4 (1/3 επ., 1 άσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 1 (1/1 επ., 30% υπ. – 10% άριστες), Ρουσόπουλος.

Ισραήλ (Κοέν) Γκαλίλι 20 (16/29 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γολφ 11 (6/9 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Καμπάκοφ 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Γιάνγκελσον 6 (6/17 επ., 47% υπ. – 27% άριστες), Γκένις 12 (6/9 επ., 6 μπλοκ), Στίλερμαν 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ., 48% υπ. – 29% άριστες), Ρόιτμαν –λ (49% υπ. – 31% άριστες) / Μαλ, Στιφτ.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Άργος η Ρωσία επικράτησε με 3-2 της Ισπανίας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.