Ο Δούκας κέρδισε Διομήδη και πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ

Ο Δούκας νίκησε 28-21 τον Διομήδη Άργους στο Δαΐς στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier και έκανε αποφασιστικό βήμα για την διατήρηση της 4ης θέσης.

Η 4η θέση δίνει στην ομάδα των εκπαιδευτηρίων πλεονέκτημα έδρας στην Α’  φάση των πλέι οφ με αντίπαλο τον Διομήδη.

Δούκας Διομήδης 28-21

Το ματς ήταν αμφίρροπο για ένα ημίχρονο, με τον Δούκα να προηγείται 12-11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος ο Δούκας εμφανίστηκε πιο αποτελεσματικός, με το επιμέρους σκορ να διαμορφώνεται αρχικά σε 10-4 με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 17-14 (37’), ενώ στην συνέχεια έφτασαν στο 22-16 (46’) με επιμέρους σκορ 15-6 μέσα σε 24 λεπτά, σφραγίζοντας τη νίκη με 28-21.

Με την λήξη του παιχνιδιού ο παίκτης του Διομήδη Λευτέρης Κρεμαστιώτης ένιωσε ζάλη και μερική απώλεια συνείδησης και μετέβη σε εφημερεύον νοσοκομείο για περαιτέρω αντιμετώπιση.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-6, 6-8, 10-10, 12-11 (ημχ.), 15-13, 19-16, 21-16, 24-17, 27-19, 28-21

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος 1, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας 1, Ντούνης 4, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 2, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 3, Αργυρού 7, Σμυρνιώτης, Άρσιτς, Χειβιδόπουλος, Νικηφόρου 3, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 3, Τσάτσας, Χαντέλης 2, Ντούρος, Γιόσμου 3, Δάσκαλος.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/4-5/5.