Site icon Αρχείο anagnostis.org

Ο Δούκας κέρδισε Διομήδη και πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ

Δούκας Διομήδης 28-21

Ο Δούκας νίκησε 28-21 τον Διομήδη Άργους στο Δαΐς στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier και έκανε αποφασιστικό βήμα για την διατήρηση της 4ης θέσης.

Η 4η θέση δίνει στην ομάδα των εκπαιδευτηρίων πλεονέκτημα έδρας στην Α’  φάση των πλέι οφ με αντίπαλο τον Διομήδη.

Το ματς ήταν αμφίρροπο για ένα ημίχρονο, με τον Δούκα να προηγείται 12-11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος ο Δούκας εμφανίστηκε πιο αποτελεσματικός, με το επιμέρους σκορ να διαμορφώνεται αρχικά σε 10-4 με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 17-14 (37’), ενώ στην συνέχεια έφτασαν στο 22-16 (46’) με επιμέρους σκορ 15-6 μέσα σε 24 λεπτά, σφραγίζοντας τη νίκη με 28-21.

Με την λήξη του παιχνιδιού ο παίκτης του Διομήδη Λευτέρης Κρεμαστιώτης ένιωσε ζάλη και μερική απώλεια συνείδησης και μετέβη σε εφημερεύον νοσοκομείο για περαιτέρω αντιμετώπιση.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-6, 6-8, 10-10, 12-11 (ημχ.), 15-13, 19-16, 21-16, 24-17, 27-19, 28-21

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος 1, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας 1, Ντούνης 4, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 2, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 3, Αργυρού 7, Σμυρνιώτης, Άρσιτς, Χειβιδόπουλος, Νικηφόρου 3, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 3, Τσάτσας, Χαντέλης 2, Ντούρος, Γιόσμου 3, Δάσκαλος.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/4-5/5.