ΑθλητισμόςΑρχείο

Ήττα στην εκπνοή για τον Διομήδη

Δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά οι «Λύκοι» στη Νίκαια. Ο Άρης μετά από ένα συγκλονιστικό ματς σε διακύμανση και εναλλαγές πήρε σπουδαία νίκη με 18-17 επί του Διομήδη Άργους και με 4 βαθμούς πλέον βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

Εξαιρετικός από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο τερματοφύλακας Βλαχοθανάσης, αλλά και ο Λαδάκης που σημείωσε κρίσιμα γκολ. Για τους «Λύκους» στοίχισαν τα πολλά χαμένα σουτ και ειδικότερα η «αφλογιστία» των 15 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο.

Όλο το ματς ήταν ουσιαστικά το δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να πραγματοποιεί σερί 6-0 και να μετατρέπει το 10-10 (30’) σε 16-10 (42’) με τον Μαλανδρένια, ενώ παράλληλα κράτησε χωρίς γκολ του Διομήδη για 15 λεπτά!

Οι «Λύκοι» αντέδρασαν και έκαναν το δικό τους ξέσπασμα, με σερί 5-0 και πρωταγωνιστή τον Χαντέλη μείωσαν σε 16-15 στο 54:11. Ο Λαδάκης με τρομερό γκολ από την περιφέρεια έκανε το 17-15 (55:35), αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στην ισοφάριση με δύο εύστοχα πέναλτι του Χειβιδόπουλου το τελευταίο στο 59:10!

Ο Άρης είχε την επίθεση, αλλά έγινε λάθος πάσα και στο 59:49 ο Διομήδης μετά το time out ξεκίνησε την δική του επίθεση. Ο Χαντέλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Άρης έτρεξε γρήγορα στην κόντρα σκοράροντας με τον Γιώργο Μελετάκο με την λήξη.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν έξαλλα, ενώ οι άνθρωποι του Διομήδη διαμαρτυρόντουσαν ότι ήταν εκπρόθεσμο, κάνοντας μάλιστα και ένσταση στο φύλλο αγώνα.

Τελικά μετά από διαβούλευση διαιτητών, παρατηρητή και γραμματείας που κράτησε περίπου πέντε λεπτά, το γκολ μέτρησε και ο Άρης πήρε τους δύο υπερπολύτιμους βαθμούς.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 18-17

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 6-6, 7-8, 8-9, 10-10 (ημχ.), 14-10, 14-10, 16-11, 16-13, 16-15, 18-17

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κουρής 1 Λαδάκης 6, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας 1, Χρηματόπουλος, Πετράκος 1, Καμπουράκης 2, Χαρμπής, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Βίρδας, Βλαχοθανάσης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας, Αρσενασβίλι, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος 4, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 4, Τότος 2, Χαντέλης 4, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Τσάτσας 1, Μπλάτσος, Δάσκαλος 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 2/5-3/5