Περίπατος στο Χαϊδάρι για τον Οίακα

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Οίακας για την 11η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας. Οι Ναυπλιώτες επικράτησαν στο Χαϊδάρι επί της Δάφνης Δαφνίου με 64-84, κάνοντας ένα πολύ καλό 2ο ημίχρονο.

Αυτή ήταν η 4η νίκη του Οίακα στην διοργάνωση, σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να παίρνουν, πότε η μία, πότε η άλλη, μικρό προβάδισμα έως και τέσσερις πόντους το οποίο σύντομα εξανεμιζόταν. Η ομάδα του Ναυπλίου, με εύστοχη βολή του Τζόρτζεβιτς, (που ήταν ο κορυφαίος στο α’ μέρος) πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (33-34).

Στο 2ο ημίχρονο, ο Οίακας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με ένα σερί 13-0 σε τριάμισι λεπτά, με σκιάχτρο κάτω από τα καλάθια τον Καλλινικίδη και επιθετικές αιχμές τον Σιμιτζή και τον Κουμπούρα έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους (33-47). Στο 4ο δεκάλεπτο ο Οίακας μπήκε ακόμα πιο δυνατά και 8 λεπτά πριν από τη λήξη ανάβασε τη διαφορά στους 23 (44-67). Στη συνέχεια η Δάφνη πάλεψε να μειώσει τη διαφορά, κλείνοντας την ψαλίδα στους 13 πόντους (58-71 στο 36’), αλλά οι Ναυπλιώτες αποκατέστησαν τη τάξη με το τελικό 64-84, να τους δίνει μια καλή βαθμολογική αλλά κυρίως ψυχολογική ανάσα για τη συνέχεια.

Οίακας (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 15, Ραζής, Κουμπούρας 20 (2), Πασολάρι, Παπαντωνίου 2, Τζόρτζεβιτς 21, Βύρλας 2, Καλλινικίδης 6 (8 ρ.), Μακρής 4, Ζώρζος 7 (1), Ψημίτης 7 (1).