Κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο και αήττητο Χαρίλαο Τρικούπη ο Οίακας

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο Οίακας ηττήθηκε στο Μεσολόγγι από τον Χαρίλαο Τρικούπη με 81-77 για τη 13η αγωνιστική της Α2.

Οι γηπεδούχοι έκαναν τη 13η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, ενώ ο Οίακας έμεινε στις τέσσερις. Απέδειξε πάντως πως διαθέτει μια ομάδα που μπορεί να παίξει στα ίσα αντιπάλους που πρωταγωνιστούν στο πρωτάθλημα…

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Οίακας, έχοντας ως επιθετική του αιχμή έναν πρώην παίκτη της ομάδας του Μεσολογγίου, τον Τζόρτζεβιτς, κατάφερε να περάσει μπροστά (20-22 στο 9’) όμως ο «Χ. Τρικούπης» με διαρκή αντεπίθεση στο επόμενο πεντάλεπτο κατάφερε να πάρει διαφορά ακόμα και 12 πόντων (35-23 στο 15’). Η ομάδα του Ναυπλίου δεν παρέδωσε τα όπλα: Πλησίασε στους δύο πόντους στο 19’ (37-35) αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με + 7 πόντους (42-35).

Στην αρχή του β’ ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 12 (50-39) όμως ο Οίακας όχι μόνο να τη συγκρατήσει αλλά και να τη μειώσει στους 3 (54-51 στο 28’) και να ισοφαρίσει στην εκπνοή της 3ης περιόδου σε 58-58.

Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ αλλά η διαφορά παιζόταν στο ένα καλάθι… Το +5 των γηπεδούχων 4 λεπτά πριν από τη λήξη εξανεμίστηκε γρήγορα (73-73 στο 38′). Το φινάλε ήταν ιδιαίτερα δραματικό. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο τυχεροί και έχοντας στο πλευρό τους και τους φιλάθλους τους πήραν τη νίκη με  81-77.

Κορυφαίος για τους Ναυπλιώτες ήταν ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς, ο οποίος αγωνίστηκε σε ένα γνώριμο γήπεδο, μπροστά σε ένα γνώριμο κοινό. Πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Πολύτιμη ήταν η βοήθεια από τους Κουμπούρα, Ζώρζο. Από την ομάδα του «Χαρίλαου Τρικούπη, καλύτερος με διαφορά ο Παπαδιονυσίου.