Εντυπωσίασε η Ακαδημία του Αριστέα Άργους ανάμεσα σε 60 ομάδες (Pics)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή της Ακαδημίας ποδοσφαίρου του Αριστέα Άργους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ακαδημιών Ποδοσφαίρου, που διεξήχθει στην Αθήνα, από 3-5 Ιανουαρίου, με την συμμετοχή 60 ομάδων από όλη την Ελλάδα.

Η ακαδημία του Άργους  αγωνίστηκε στο τουρνουά σε τέσσερις ηλικιακές κατηγορίες με 5 ομάδες, πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις απέναντι σε ομάδες των ΠΑΕ (ΑΕΚ, Ατρόμητο Αθηνών, Πανιώνιο, Ηρακλή Θεσσαλονίκης, Απόλλωνα Αθηνών, Αθηναϊκό, ΟΦΗ) και έδωσε στους αθλητές της εμπειρίες από παιχνίδια ιδιαίτερα ανταγωνιστικά.Το τουρνουά παρακολούθησαν όλοι οι scaouter των ομάδων της SUPER LEAGUE.

Εντυπωσίασε η Ακαδημία του Αριστέα Άργους σε τουρνουά με 60 ομάδες στην Αθήνα

Πιο αναλυτικά στην κατηγορία Κ16, η ακαδημία του Αριστέα με προπονητή τον Αποστόλη Κατσά κέρδισε στον όμιλο τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-0, την Ακαδημία Βουλιαγμένης με 2-0  και την Καλλιθέα με 3-1. Στο μεγάλο  τελικό ηττήθηκε  από την ομάδα της ΠΑΕ Ατρόμητος Αθηνών με 2-1 και κατέκτησε την 2η  θέση.

Στην κατηγορία Κ14, η  ομάδα των 2006 με προπονητή το Δημήτρη Τότσικα κέρδισε 5-0 τον Αθηναϊκό, 6-0 την ομάδα Α.Ο. Περιστερίου και 3-0 την Ακαδημία Κούδα. Στο μεγάλο  τελικό κέρδισε την ομάδα της Σχολής Ολυμπιακού Αλίμου με 4-1 στα πέναλντι  και κατέκτησε την 1η  θέση.

Στην  ίδια κατηγορία Κ14, η ομάδα των 2007 με προπονητή το Δημήτρη Τότσικα  κέρδισε  2-0  τα Τρίκαλα, κέρδισε 3-0 τον Αίολο Βάρης και  έχασε 2-1 από την Τριγλία Ραφήνας. Στο μικρό τελικό έχασε από την ομάδα του ΑΟ Περιστερίου με 3-1 και κατέκτησε την 4η  θέση.

Στην  κατηγορία Κ12, η ομάδα του Άργους με προπονητή τον Ηλία Βουβούσα  κέρδισε  τον Αθηναϊκό με 4-0, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα επικράτησε  της  ΠΑΕ ΟΦΗ με 2-1 και κέρδισε τον Ζέφυρο με 4-2. Στο μικρό  τελικό(λόγω διαφοράς τερματών με τους πρώτους των δύο άλλων ομίλων)  κέρδισε τον Αίολο Βάρης με 2-0 και κατέκτησε την 3η θέση αήττητη.

Στην  κατηγορία Κ10, η ακαδημία του Άργους με προπονητή τον Νίκο Κωστόπουλο    κέρδισε  το Art Soccer με 5-2,την σχολή Ολυμπιακού Ρέντη  με  2-0 και σε ένα συναρπαστικό αγώνα την ΠΑΕ ΑΕΚ με 3-2 .Στον μεγάλο  τελικό επικράτησε  της Ακαδημίας Κούδα με 6-2 και κατέκτησε την1η θέση.

Να σημειωθεί ότι στο τουρνουά αυτό συμμετείχαν σπουδαίες και ιστορικές ομάδες, όπως ΠΑΕ ΑΕΚ, ΠΑΕ Ατρόμητος Αθηνών, ΠΑΕ Πανιώνιος, ΠΑΕ ΟΦΗ, ΠΑΕ Απόλλων Αθηνών, ΠΑΕ Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Εθνικός Πειραιώς, Τρίκαλα, Τριγλία Ραφήνας, Αήττητος Σπάτων, Ακαδημία Κούδα.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους αθλητές της ακαδημίας για την προσπάθεια που κατέβαλαν και το ήθος που επέδειξαν, καθώς και στους προπονητές τους Κλεόβουλο Καλτάκη, Αποστόλη Κατσά, Δημήτρη Τότσικα, Ηλία Βουβούσα, Νίκο Κωστόπουλο και Νίκο Σωτηρόπουλο (προπονητή τερματοφυλάκων) για τη συστηματική και οργανωμένη δουλειά που κάνουν όλα αυτά τα χρόνια στην ακαδημία του Άργους.