Απέδρασε από την Πάτρα ο Οίακας (Vid)

Νικητής αναδείχθηκε ο Οίακας στη Πάτρα επί του τοπικού Απόλλωνα για τη 17η αγωνιστική στην Α2. Οι Ναυπλιώτες αν και ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 11 πόντους, κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα στο δεύτερο μέρος κερδίζοντας με 77-82.

Αυτή είναι η 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα που τον φέρνει στο 8-9 (νίκες – ήττες) και τους 25 βαθμούς.

Στα του ματς: Στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού, ο Απόλλωνας είχε μια ελαφριά υπεροχή στο σκορ, από 1 έως 4 πόντους, ωστόσο στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ανέβασε στροφές και πήγε στα αποδυτήρια με +11 (50-39).

Ο Οίακας μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο, κατάφερε με ένα σερί 11-2 να μειώσει στους δύο πόντους αλλά οι γηπεδούχοι ξαναπήραν μια μικρή διαφορά (61-57 έληξε το 3ο δεκάλεπτο). Έξι λεπτά πριν από τη λήξη η ομάδα του Ναυπλίου ισοφάρισε (66-66) με τρίποντο του Ραζή και λίγο αργότερα με τρίποντο του Ψημίτη, ο Οίακας πέρασε μπροστά με 68-71.

Στα τελευταία, πραγματικά δραματικά λεπτά, οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, με τον Απόλλωνα να έχει και τη στήριξη της κερκίδας. 33 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (77-77) ο Τζόρτζεβιτς με δύο εύστοχες βολές έδωσε το προβάδισμα (77-79). Ακολούθησε μια εύστοχη βολή του Παπαντωνίου, ένα λάθος του Απόλλωνα και άλλες δύο βολές του Κουμπούρα που έφεραν το τελικό 77-82.

Δείτε το ματς στο παρακάτω βίντεο:

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 77-82

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλδίρης, Τσολάκος, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 50-39, 61-57, 77-82

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Κοτσίρης): Τσιακμάς 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Νιφόρας, Παπαφωτίου, Μπιλάλης 6, Τσάμης 23 (3/4 βολές, 7/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Μολφέτας 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαζίνας 9 (3), Σκλήβας, Τζακόπουλος 9 (3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Εζόμο 4, Κουκουλάς 12 (4/5 βολές, 4/4 δίποντα)

ΟΙΑΚΑΣ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 16 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 11 (5/6 βολές, 3/4 δίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαντωνίου 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζόρτζεβιτς 19 (9/11 βολές, 5/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλλινικίδης 4, Σκόρδας 2, Μακρής 2 (1/8 σουτ), Ζώρζος 7 (1), Ψημίτης 5 (1)