Έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό ο Οίακας

Δεν κατάφερε να φύγει νικητής ο Οίακας από βοηθητικό του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας αν και έφθασε κοντά να το κάνει απέναντι στην Αναπτυξιακή Ομάδα του Ολυμπιακού.

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου, οι Ναυπλιώτες βρέθηκαν να προηγούνται με 9 πόντους του Ολυμπιακού Β’, όμως στο τέλος ηττήθηκαν με 73-67 (ημίχρονο 35-35), σε αγώνα για την 19η αγωνιστική της Α2.

Ο Οίακας έβαλε… δύσκολα στους Πειραιώτες για περίπου 30 λεπτά. Μάλιστα, στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε προβάδισμα 5 πόντων (48-53), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε… κατάρρευση. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν 10-0 σερί, πήραν το προβάδισμα και πάτησαν γκάζι μέχρι το τελικό 73-67, που τους ανεβάζει στο 15-4.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η εξαιρετική εμφάνιση του Βαγγέλη Τζόλου, που μέτρησε 16 πόντους, ενώ ο Αλέξανδρος Νικολαίδης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ. Στους 16 πόντους σταμάτησε και ο Πέτρος Μελισσαράτος, ενώ από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 8-11, ξεχώρισε ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 48-53, 73-67