Λύγισε στο Αγρίνιο ο Οίακας

Ένα ακόμα ανεπιτυχές αποτέλεσμα για τον Οίακα που ηττήθηκε στο Αγρίνιο από την τοπική ομάδα με 75-66, για την 21η αγωνιστική της Α2, κάνοντας την 4η συνεχόμενη ήττα του.

Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες (8-12), ενώ στον πρώτο γύρο ο Οίακας είχε κερδίσει με 16 πόντους διαφορά.

Οι Ναυπλιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 5ο λεπτό βρέθηκαν να προηγούνται με 7 πόντους (4-11). Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με ένα σερί 11-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Οίακας βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους και 8 λεπτά πριν από τη λήξη η διαφορά έφτασε στους 11 (65-54), ενώ στη συνέχεια έφθασε μέχρι και τους 13 (69-56).

Ο Οίακας από το πρώτο ημίχρονο έχασε έναν από τους καλύτερους παίκτες του, τον Τζόρτζεβιτς, λόγω τραυματισμού στη μύτη, που τον έστειλε στο νοσοκομείο. Μετά τον τραυματισμό η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη έχασε την δυναμική της κοντά στο καλάθι με τους γηπεδούχους του Γιάννη Διαμαντάκου να χτυπάνε εκεί και να φτάνουν τελικά στο πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα που τους βγάζει από τις θέσεις των πλέι-άουτ.

Αγρίνιο-Οίαξ Ναυπλίου 75-66

Διαιτητές: Παναγιώτου-Παφίλης-Ελευθεριάδης (Μπέστιας)

Δεκάλεπτα: 17-16, 33-30, 58-52, 75-66

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 9, Μπερέρης 10 (2), Χατζηνικόλας 7 (1), Φραντσέσκι 28 (4), Χρήστου, Γκρέκας 8 (1), Κασιούμης 4, Σταματογιάννης 6, Ψαράς 3 (1).

Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 12 (2), Ραζής 3 (1), Κουμπούρας 6, Παπαντωνίου 8 (2), Τζόρτζεβιτς 2, Βύρλας 4, Καλλινικίδης 13, Σκορδάς 11, Μακρής, Ψημίτης 7.