Η ΑΕΚ υπέταξε τον Διομήδη

Η ΑΕΚ επικράτησε με 39-27 του Διομήδη Άργους στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier και έφτασε σε ακόμα ένα σημαντικό δίποντο.

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν το παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και έτσι πήραν νωρίς προβάδισμα με 3-0. Οι «Λύκοι» όμως ανέκαμψαν γρήγορα ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Οι δυο ομάδες παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο με γρήγορες επιθέσεις και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τις πολλές ισοπαλίες (6-6, 7-7). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν και προβάδισμα 2 φορές στο παιχνίδι (6-7, 7-8). Στη συνέχεια η ΑΕΚ πέτυχε ένα σερί φθάνοντας στο 13-8, το οποίο δεν χάθηκε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου (15-10) και της έδωσε το προβάδισμα στο τέλος του 30λεπτου με 23-13.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ διατήρησε τον ρυθμό της και παρέμεινε σε θέση οδηγού (28-18). Η διαφορά αυτή αυξανόταν και από την στιγμή που ο Διομήδης δεν μπορούσε να ακολουθήσει την ΑΕΚ (32-20) δεν άλλαζε χέρια το προβάδισμα (35-21). Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έφτασε στην τελική επικράτηση με 39-27.

Πεντάλεπτα: 3-2, 6-7, 10-8, 15-10, 19-11, 23-13 (ημχ.), 23-15, 28-17, 31-19, 34-21, 36-23, 39-27

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Τζηράς 4, Νικολαϊδης 1, Ρέινα 6, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Πλάθα 4, Φλορίδο 3, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 6, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 3.

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος 1, Κραβτσένκο, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας, Στανοίλοβιτς, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Στάνκοβιτς 4, Ξαγοράρης, Χόγκας 4, Μπόσκος 7, Χαντέλης 6, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 2, Ρόμπος

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/4-1/1