Μόνο υπερηφάνεια γι’ αυτή την ομάδα!

Σε ένα δραματικό παιχνίδι για γερά νεύρα και μέσα σε μία φανατισμένη ατμόσφαιρα, ο Διομήδης λύγισε στα πέναλτι και ο ΠΑΟΚ στέφθηκε νταμπλούχος Ελλάδας στο Χάντμπολ. Το παιχνίδι γλίστρησε μέσα από τα χέρια των “Λύκων” τρεις φορές αλλά δεν πειράζει! Μόνο υπερήφανοι θα πρέπει να αισθανόμαστε γι’ αυτή την ομάδα που του χρόνου θα είναι και πάλι στις επάλξεις.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα οι “Λύκοι” έχασαν με 43-40 στα πέναλτι και ο δικέφαλος του βορρά έφτασε τη σειρά στο 2-0 και αναδείχθηκε πρωταθλητής. Η κανονική διάρκεια τελείωσε 29-29 (με σερί 5-0 του «Δικεφάλου» στο τέλος), ενώ οι δύο παρατάσεις δεν ανέδειξαν νικητή (40-40).

Ο Διομήδης είχε τον έλεγχο στην κανονική διάρκεια, κρατώντας τα ηνία του σκορ, ενώ «δικέφαλος» βρέθηκε πίσω μέχρι και με πέντε τέρματα (24-29) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, όμως στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Τσίλης έστειλε το ματς στην παράταση.

Αυτό δεν ήταν αρκετό για να λύσουν οι δύο ομάδες τις διαφορές τους, αφού και πάλι στο τελευταίο δευτερόλεπτο της πρώτης παράτασης ο Κεσίδης έκανε το 35-35 και έστειλε το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση.

Ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό! Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ξανά (40-40) και έστειλε το ματς στην διαδικασία των πέναλτι, όπου εκμεταλλεύτηκε το ψυχολογικό άδειασμα των παιχτών του Διομήδη που αστόχησαν σε τρεις εκτελέσεις.

Το ματς ήταν διαφήμιση για το άθλημα, με εξαίρεση την ένταση που δημιουργήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και παραλίγο να τινάξει τον τελικό στον αέρα, όταν παίκτες των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια, όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων το ματς συνεχίστηκε.

ΠΑΟΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 43-40
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 4-7, 7-9, 9-11, 13-14 (ημχ.), 16-17, 17-19, 19-22, 21-24, 24-29, 29-29 (ημχ.), 35-35 (α΄παρ.), 40-40 (β΄παρ.), 3-0 (πεν.)

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζαγκας, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 7, Νικολαϊδης 1, Κοκκώνης 5, Ιωαννίδης 2, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 11, Τσανακτσίδης, Τσακίρης 3, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Καραγκιοζόπουλος, Κεσίδης Σ. 6

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 4, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 2, Νικολίτσας, Μούγιτς 4, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς 3, Σαμαράς 4, Σπέντζος 3, Ανανιάδης 2, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 17, Σιμιτσής.