Σίφουνας ο Οίακας, παρέσυρε τον Πανελευσινιακό

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Οίακας απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα της Ελευσίνας, με εντυπωσιακή εμφάνιση στο Β’ ημίχρονο. Οι Ναυπλιώτες επικράτησαν του Πανελευσινιακού με 91-78 για τη 2η αγωνιστική του Νότιου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Αγχωμένα ξεκίνησε τον αγώνα ο Οίακας που βρέθηκε να χάνει στο δεκάλεπτο με 21-25, κλείνοντας το ημίχρονο με έναν πόντο διαφορά (38-39). Μετά την ανάπαυλα όμως ήταν σαρωτικός παίροντας διψήφιες διαφορές τις οποίες κράτησε μέχρι τέλους.

Οίακας Πανελευσινιακός

Το κοινό του Ναυπλίου ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά, δείχνοντας την δύναμή της έδρας και αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά έναν από τους βασικούς λόγους που η ομάδα ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια την χρονιά που πέρασε.

Επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας με την Ένωση Ιλίου την Κυριακή 21/10 στις 17:00.

Δεκάλεπτα : 21-25, 38-39, 62-50, 91-78

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής, Κουμπούρας 27(1), Πασολάρι, Μανάκας 7, Παπαντωνίου 20 (5), Χάσα 4, Γεωργιάδης 3(1), Τσούχλης, Πελεκάνος 14 (2), Μπουρτσουκλής 3(1), Σκορδάς 2, Αναγνωστόπουλος 11.

Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 14 (4), Ηλιάδης, Καράμπελας 6, Μουρατίδης 7 (1), Βούλγαρης 15 (4), Σταθόπουλος 1, Ιωάννου, Ψαρόπουλος 13, Πικέας, Δούκας 2,Μαύρος, Αναγνωστάκης 20 (2).