Δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή οι «Λύκοι»

Στον ΠΑΟΚ κατέληξε το μεγάλο ματς της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 25-24 επί του Διομήδη στη Νέα Κίο και πήρε έτσι την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του και ουσιαστικά κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με τον ΠΑΟΚ να τρέχει επί μέρους 3-1 στο τελευταίο πεντάλεπτο και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ του 11-12. Οι παίκτες του Παπαβασίλης κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να ξεφύγουν με τέσσερα γκολ στο 48′ (17-21), όμως οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς.

Ο Διομήδης Άργους έτρεξε επί μέρους 4-0 για να φέρει το ματς στα ίσα (21-21) στο 52′. Έτσι, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Παλάσκας ο οποίος έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο Δικέφαλο με 25” να απομένουν. Ο Λίμα μείωσε και είχε την ευκαιρία σε νεκρό χρόνο να δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στον Διομήδη, αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 25-24.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΑΟΚ 24-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-3, 4-6, 7-6, 10-8, 11-12 (ημχ), 14-15, 14-17, 16-19, 18-21, 22-22, 24-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Βάρδακας, Χαντέλης 5, Κρεμαστιώτης 2, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Ντάσεβιτς 3, Παπαντωνόπουλος, Μάνθος 5, Σμυρνιώτης, Ρουσσόπουλος, Ξαγοράρης, Λίμα 3, Δάσκαλος 1, Γκολούμποβιτς 5

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 6, Π. Κωστακίδης 1, Θ. Κωστακίδης, Παλάσκας 6, Μπαλτατζής, Λοϊζος, Παπαβασίλης 2, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης, Πετρίδης 4, Τσαναξίδης 1, Κριούτσκοφ, Ελευθεριάδης, Μαστορόγιαννης 1, Κυπραίος 1, Τσέγιοβιτς 2.