Επέστρεψε στις νίκες ο Διομήδης

Νικηφόρο ήταν το ντεμούτο του Γιώργου Χαλκίδη σε εντός έδρας αγώνα, με τον Διομήδη να επικρατεί επί του Ιωνικού με 25-16, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Η ομάδα των «Λύκων» μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη για τους δύο βαθμούς, και αν και στα πρώτα 6 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, κατάφερε να ξεφύγει και να κάνει το 7-3 στο 15′. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους τα πράγματα δεν άλλαξαν και οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά αφήνοντας 7 γκολ πίσω τον Ιωνικό (12-5 στο 30′).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Χαλκίδη συνέχισαν να δίνουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι, με τον Ιωνικό να προσπαθεί αποτυχημένα να πλησιάσει στο σκορ. Η διαφορά ανάμεσα σε γηπεδούχους και φιλοξενούμενους έφτασε μέχρι και τα 10 γκολ (17-7 στο 40′ και 20-10 στο 47′). Από κει και πέρα οι Φιλαδελφειώτες μείωσαν τη διαφορά χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν τον Διομήδη.

Οι «Λύκοι» οι οποίοι εμφανίστηκαν χωρίς Μπόσκο και Μαρκατάτο λόγω των επεισοδίων στην Έδεσσα, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 25-16.

Κορυφαίοι για τον Διομήδη ήταν οι Λίμα και Γκολούμποβιτς με 7 και 6 γκολ αντίστοιχα ενώ πρώτος σκόρερ για τον Ιωνικό ήταν ο Αϊβαλιώτης με 6 γκολ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 25-16

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 6-3, 8-3, 10-5, 12-5 (ημχ) 13-6, 17-7, 18-10, 21-11, 21-15, 25-16

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Βάρδακας, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 2, Ραντουλέσκου 1, Τσάκαλος 4, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς 1, Σμυρνιώτης 1, Μανασάκης, Χαντέλης, Ξαγοράρης, Μάνθος 1, Λίμα 7, Γκολούμποβιτς 6.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Παπαδόπουλος, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης, Γκέρτσος, Π. Μπούτος, Αποστολίδης 2, Ζαχάρης 1, Βασιλείου, Συγγάρης, Μπούτος Ε. 2, Μαντζόπουλος, Κοτσιρας, Λιόλιος 2, Μαυροφρύδης, Τσάτσας 3, Μπουλούμπασης.

Διαιτητές: Αβράμης – Χρόνης, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/3-2/4