Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Οίακα

Την ήττα γνώρισε ο Οίακας για την 7η αγωνιστική στην Α2, από την Ανατόλια Θεσσαλονίκης στο κλειστό του Ναυπλίου, σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Το τελικό σκορ ήταν 72-74 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (25-25) όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν την επιθετική δράση του Οίακα και στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκαν να έχουν πάρει κεφάλι στο σκορ με διαφορά 9 πόντων (39-48). Οι Ναυπλιώτες κατάφεραν να μειώσουν στον έναν πόντο (57-58 στο 30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ανατόλια είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα (έφτασε και το +6) όμως ο Οίακας κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει σε 72-72 με τον Παπαντωνίου. Δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το νικητήριο καλάθι, γράφοντας το τελικό 72-74.