ΑθλητισμόςΑρχείο

Οι «Λύκοι» σόκαραν τον Δούκα μέσα στο σπίτι του

Την τέταρτη και σημαντικότερη νίκη έως τώρα στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Διομήδης Άργους με 27-26 στην έδρα του Δούκα για την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

Oι «Λύκοι» του Γιώργου Χαλκίδη με εξαιρετικό 2ο ημίχρονο που ανέτρεψε άρδην τα δεδομένα του 1ου, και κορυφαίους τους Μάνθο (5 γκολ) και Λίμα που σκόραρε το τελευταίο γκολ στο 58’, πήραν δύο υπερπολύτιμους βαθμούς για την μάχη της πρώτης τετράδας που δίνει πλεονέκτημα έδρας στην Α’ φάση των πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ για τους «Λύκους» ήταν ο Μπόσκος με 8 τέρματα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 26-27

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-1, 7-5, 10-7, 12-9, 15-11 (ημχ.), 16-15, 20-18, 21-22, 23-24, 24-26, 26-27

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 3, Τόμπρος, Παγιάτης 4, Μελετάκος 2, Μπραουδάκης, Πολύδωρος 6, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 2, Τότος 8, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Σμυρνιώτης, Σπέντζος, Μπόσκος 8, Χαντέλης 4, Ξαγοράρης, Μάνθος 5, Λίμα 4, Γκολούμποβιτς 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινη: 49:30 Τσάκαλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 1/1-8/9.

Περιχαρής μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα ο παίκτης του Διομήδη Luca Dacevic δήλωσε: «Το παιχνίδι με τον Δούκα ήταν πολύ δύσκολο όπως ακριβώς το περιμέναμε. Αρχίσαμε άσχημα και γενικά παίξαμε πολύ κακό χάντμπολ στο πρώτο μισό του αγώνα. Στο ημίχρονο μιλήσαμε πολύ γιαυτή μας την εικόνα, αφυπνιστήκαμε με τη βοήθεια του προπονητή μας, και μπήκαμε πολύ δυνατά στην επανάληψη από το πρώτο δευτερόλεπτο. Η εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο δείχνει το πώς πρέπει να παίζουμε όλα τα ματς στη συνέχεια. Με πολλή ενέργεια, πάθος και πίστη στις δυνατότητες μας.»