ΑθλητισμόςΑρχείο

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε με τον Ολυμπιακό Β’ ο Οίακας

Σε ένα συναρπαστικό ματς ο Οίακας ηττήθηκε τελικά από τον Ολυμπιακό Β’ στο ΔΑΚ Ναυπλίου με σκορ 85-89, στον εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας.

Ξέφρενο ρυθμό είχε το παιχνίδι στο 1ο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα με απανωτά καλάθια. Ο Οίακας, τεσσεράμισι λεπτά μετά το ριμπάουντ βρέθηκε να προηγείται με 6 πόντους (12-6), στη συνέχεια όμως οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν. Πηγαίνοντας καλάθι – καλάθι το σκορ, το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με τέσσερις πόντους (32-28). Στο 2ο δεκάλεπτο, οι επιθετικοί ρυθμοί ήταν πιο χαλαροί, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια διαφορά 3-7 πόντων και έκλεισαν το ημίχρονο με 46-50.

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε με τους μικρούς του Ολυμπιακού ο Οίακας

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +8 αλλά ο Οίακας απέδειξε για μια ακόμα φορά το γνωστό του «ξύπνημα» του 3ου δεκαλέπτου. Όχι μόνο κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ αλλά στο 30’ είχε και προβάδισμα 3 πόντων (70-67).

Το τελευταίο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες. Και οι δύο ομάδες έκαναν λάθη, ήταν ιδιαίτερα άστοχες και ο Οίακας πολύ περισσότερο. Οι παίκτες του, που επί 30 λεπτά έπαιζαν στα ίσα τον αντίπαλό τους, λύγισαν πιθανόν στο όνομα του αντιπάλου τους. Για ένα οκτάλεπτο, πέτυχαν μόλις 5 πόντους και βρέθηκαν δύο λεπτά πριν από τη λήξη να χάνουν με 75-85. Όταν συνήλθαν ήταν αργά… Πέτυχαν 10 πόντους αλλά έχασαν με 85-89.

Ο Κουμπούρας ήταν ο κορυφαίος από τους γηπεδούχους ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι από τον Ολυμπιακό, ο Αρσενόπουλος πέτυχε 15 πόντους μόνο με τρίποντα (5 στα 6).

Οίακας (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 15 (2), Ραζής, Κουμπούρας 26 (1), Παπαντωνίου 11, Τζόρτζεβιτς 16, Καλλινικίδης 6, Σκορδάς, Μακρής, Ζώρζος, Ψημίτης 11.

Ολυμπιακός Β’ (Κουρμούλης): Νικολαϊδης 2, Πετρόπουλος 15 (2), Νοέας 7 (1), Κολοβέρος 2, Καμπούρης 5 (1), Τζόλος 11 (1), Αρσενόπουλος 15 (5), Χρηστίδης 8, Μελισσαράτος 16, Νίκου 8, Τσουμάνης.