Στον τελικό του κυπέλλου ο Διομήδης

Για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου ο Διομήδης θα δώσει το παρόν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών, μετά τη νίκη του στον ημιτελικό επί του Γ.Α.Σ. Κιλκίς με 30-17.

Στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Κίου η ομάδα μας από την αρχή του αγώνα έδειξε σοβαρότητα, πειθαρχία και με γρήγορο ρυθμό προηγήθηκε στο σκορ, μη αφήνοντας ελπίδες ή περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά 9 γκολ (16-7). Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά διευρύνθηκε, καθώς οι Λύκοι δεν χαλάρωσαν ούτε λεπτό, ενώ ο προπονητής μας Δημήτρης Δημητρούλιας χρησιμοποίησε όλους τους αναπληρωματικούς μικρότερους σε ηλικία παίκτες.

Η ιστορική πρόκριση του Διομήδη σε Τελικό Κυπέλλου συμπίπτει φέτος και με τα 30 χρόνια από την ίδρυση του τμήματος handball, γεγονός που αποτελεί πρόκληση για τους παίκτες μας και τους προπονητές μας, οι οποίοι θα μονομαχήσουν με την ΑΕΚ (και πάλι μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα), η οποία επιβλήθηκε του Δούκα στον άλλο ημιτελικό με 20-23.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 9-4, 11-5, 13-6, 16-7 (ημχ.), 18-9, 20-10, 22-12, 25-15, 28-16, 30-17

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 2, Μεγαλοοικονόμου 3, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 1, Μάλλιος 1, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 6, Σαμαράς, Σπέντζος 2, Ανανιάδης 2, Δεληγιάννης 5, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 2, Κεδέρης 3, Χατζηκωνσταντίνου 3, Τάσκοβιτς

ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Παρασκευαΐδης, Κυπραίος 5, Δούγιας 1, Δεληγιάννης 2, Χοτζούδης 5, Δημάκης, Π. Παπαδόπουλος 1, Α. Παπαδόπουλος, Σισμανίδης, Γρηγοριάδης 2, Κοβλακάς, Τριανταφύλλου, Χαλκίδης, Μέγκας 1, Τοκατζλόγλου

Διαιτητές: Ανταλής- Τσάμος Πέναλτι: 1/2-1/1 Δίλεπτα: 3-2