Μεγάλο διπλό του Διομήδη επί της ΑΕΚ (Βίντεο)

Σπουδαίο «διπλό» που του δίνει προβάδισμα για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Handball Premier σημείωσε ο Διομήδης με 27-25 επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Βύρωνα.

Ο Διομήδης ξέφυγε με +3 από τον 2ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος την ήττα του «δικεφάλου» από τον Δούκα, ενώ η ΑΕΚ απομακρύνθηκε 8 βαθμούς από την κορυφή και αναμένονται εξελίξεις στο τμήμα, οι οποίες ξεκίνησαν με την απόφαση του Γιάννη Αρβανίτη να αποχωρήσει από την ομάδα.

Πρώτος σκόρερ για τους «Λύκους» ήταν ο Μυλωνάς με 8 γκολ, ενώ καθοριστικός στα κρίσιμα σημεία ήταν ο Πασσιάς με 5 τέρματα.

Για την ΑΕΚ προσπάθησε πολύ ο Νικολαϊδης (7 γκολ) και ο Πλεχ που είχε 10 επεμβάσεις και βοήθησε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε 3-2 (4:46) με τον Γεωργιάδη, αλλά ο Διομήδης με σερί 3-0 πέρασε μπροστά (3-5) και στην συνέχεια αύξησε την διαφορά στο +4 (4-8) και +5 (5-10) στο 14’

Η ΑΕΚ μείωσε σε 9-11 (18:56) με τον Νικολαϊδη και ισοφάρισε 12-12 με τον ίδιο παίκτη στο 23:53. Ο Διομήδης με τον Σεϊρεκίδη πήρε ξανά το προβάδισμα στο 29:30 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 13-14.

Στο δεύτερο μέρος η «Ένωση» γύρισε το ματς έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον εξαιρετικό Πλεχ (αντί του Φίλη) και προηγήθηκε 16-15 με τον Χατσίκα (35:35), ενώ κράτησε την πρωτοπορία μέχρι και το 40’ (18-17) με γκολ του Μπακαούκα.

Από εκείνο το σημείο ο Διομήδης ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε αρχικά να περάσει μπροστά στο 46’ (18-20) με δύο γκολ του Παπαδόπουλου, ενώ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Μυλωνάς σφράγισε στο 57:19 τη νίκη των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 24-27 με τον Στούμπη να μειώνει στο τελικό 25-27.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 25-27

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-6, 6-10, 9-11, 12-13, 13-14 (ημχ.), 15-15, 18-17, 18-19, 21-23, 23-25, 25-27

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Δούγιας, Γεωργιάδης 5, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 4, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης 2, Κουμαραδέλης

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Κοροβέσης, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης 4, Πασσιάς 5, Μούγιτς, Άντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 2, Μυλωνάς 8, Σεϊρεκίδης 2, Λοίζος, Παπαδόπουλος Αδαμ 4, Δάσκαλος.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 57:50 Ντάσεβιτς (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 1/1-5/5.