ΑθλητισμόςΑρχείο

Έχασε για ένα καλάθι ο Οίακας

Δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή ο Οίακας που ηττήθηκε για ένα καλάθι από τον Τρίτωνα στο Ναύπλιο με 73-75 για τη 12η αγωνιστική της Α2.

Έπειτα από ένα ξεκίνημα αμφίρροπο για τις δύο ομάδες (10-10 στο 5ο λεπτό), ο Τρίτωνας κάνοντας εκπληκτικό παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος την αστοχία και τα λάθη των γηπεδούχων έφτασε, 6 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου να προηγηθεί ακόμα και με 17 πόντους (21-38). Η ομάδα του Ναυπλίου προσπάθησε να ψαλιδίσει τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια 8 πόντων (34-42).

Στην 3η περίοδο, το κλίμα δεν αντιστράφηκε και η διαφορά κυμαινόταν από τους 10 έως τους 14 πόντους. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Οίακας επιχείρησε τη μεγάλη αντεπίθεση. 1.44’ πριν από το τέλος, πλησίασε στον ένα πόντο (69-70) με το τρίποντο του Ψημίτη και 48 δευτερόλεπτα πριν από το άκουσμα της κόρνας ισοφάρισε με τις εύστοχες βολές του Τζόρτζεβιτς (71-71). Όμως στα 30 τελευταία δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο τυχεροί και πήραν τη νίκη με 73-75.