Νικητής στην Αμαλιάδα ο Οίακας

Με εκτός έδρας νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο ο Οίακας, στα πλαίσια της 15ης Αγωνιστικής της Α2 Κατηγορίας. Η ομάδα του Ναυπλίου επικράτησε, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 78-84, του Κόροιβου στην Αμαλιάδα, φτάνοντας τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα (6-9 ρεκόρ).

Ο Οίακας κατάφερε να ξεφύγει στο 7’ με διαφορά 10 πόντων (14-24) την οποία και διατήρησε. Έκλεισε το ημίχρονο με 45-56 έχοντας ως επιθετική της αιχμή τον Φάνη Κουμπούρα που πέτυχε στο α’ εικοσάλεπτο 23 πόντους. Δυνατά μπήκε και στο β’ μέρος, πήρε νωρίς – νωρίς προβάδισμα 15 πόντων (45-60) αλλά στο 30’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 6 (63-69). Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ναυπλίου, παρά την πίεση του Κόροιβου και την επιθετική του δυστοκία, κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά (τελικό: 78-84) και να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 45-56, 63-69, 78-84.