Στον πόντο έχασε ο Οίακας από τον Διαγόρα

Την ήττα γνώρισε ο Οίακας στο Ναύπλιο από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, σε ένα ματς που κρίθηκε στον πόντο. Οι Ναυπλιώτες έχασαν στις λεπτομέρειες με σκορ 73-74 γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους.

Ο Οίακας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 6ο λεπτό βρέθηκε μπροστά με 11 πόντους (21-10). Όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοροπήσουν την κατάσταση και να πάνε στο ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (34-33).

Οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ο Οίακας προηγήθηκε με 9 πόντους διαφορά (63-54) αλλά και πάλι η ομάδα του Αιγάλεω είχε απάντηση. 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Διαγόρας ισοφάρισε σε 72-72 με τρίποντο. Ακολούθησε μία εύστοχη και μία άστοχη βολή του Κουμπούρα ένα επιτυχημένο λέι απ των φιλοξενούμενων, ένα λάθος του Μακρή και ο Διαγόρας πήρε τη νίκη με 73-74.

Οίακας Διαγόρας

Πρώτος σκόρερ για τους Ναυπλιώτες ήταν ο Σιμιτζής με 21 πόντους, ακολούθησε ο Κουμπούρας με 18 και ο Τζόρτζεβιτς με 15.

Μετά από αυτή την ήττα ο Οίακας υποχώρησε στο 8-12 (8 νίκες και 12 ήττες). Την επόμενη αγωνιστική ο Οίακας φιλοξενείται στο Αγρίνιο.