Δεν τα κατάφερε ο Διομήδης με την ΑΕΚ

Το πρώτο ντέρμπι για το 2018 στη Handball Premier βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν με 24-17 επί του Διομήδη και επανήλθαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας παράλληλα και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.

Παρά τις ελλείψεις με την φυγή του Αργυρού που μετακόμισε στην ΑΕΚ, αλλά και την απουσία του Μούγιτς, οι «Λύκοι» ήταν εκείνοι που συντηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα με την ΑΕΚ να μην τους αφήνει να ξεφύγουν.

Χαρακτηριστικό του κλειστού χαρακτήρα του αγώνα ήταν ότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 8-8. Στη συνέχεια όμως οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (18-15) το οποίο διεύρυναν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όταν και ξέφυγαν με 20-15.

Από εκεί και πέρα ο Διομήδης δεν είχε άλλη δύναμη για να αντιδράσει και έτσι η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 24-17.

ΑΕΚ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 24-17

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-5, 5-5, 6-6, 8-8 (ημχ.), 10-11, 12-12, 14-14, 16-15, 18-15, 24-17

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής, Βαμβακάς 1, Ι. Αργυρού, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης, Κρεμαστιώτης, Χρ. Αργυρού, Μούγιτς, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς, Ρουσσόπουλος, Τσατσάς, Χαντέλης, Νικηφόρου, Ντούρος, Άρσιτς, Γιόσμου, Δάσκαλος

Διαιτητές: Τσάκωνας – Μερτινιάν Δίλεπτα: 9-1 Πέναλτι: 3/3-2/3.